Başsız Süvari / Rip Van Winkle

Washington Irving

Tür: Uzun Hikâye

Ciltsiz

Orijinal Adı: The Legend of Sleepy Hollow / Rip Van Winkle

Türkçesi: Süha Demirel

1. Baskı: Ağustos, 2015

Sayfa Sayısı: 128

ISBN: 978-605-64867-1-5

Boyut: 13,5×19,5 cm

SKU: 9786056486715
₺65,00
Ücret: ₺45,50

Washington Irving, Amerika’nın İngiliz kraliyet rejimi karşısında bağımsızlığını kazandığı dönemin en popüler yazarları arasında yer almaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nin uluslararası ilk en iyi satan yazarı olarak Irving meşru bir meslek olarak yazarlığı savundu ve hayatı boyunca; deneme, hikâye ve biyografi türünde birçok yazı kaleme aldı.

Gotik bir hikâye olan Başsız Süvari; 1800’lü yılların başında Amerika’nın Sleepy Hollow kasabasında anlatılan halk hikâyelerinden biridir ve günümüzde dahi aynı kasabada bu figürle ilgili şenlikler düzenlenmektedir. Başsız Süvari hikâyesinin 1949 yılında Walt Disney tarafından animasyon filmi yapılmış, daha sonraları dünyaca ünlü yönetmen Tim Burton tarafından sinemaya da uyarlanmıştır.

Rip Van Winkle ise karısının söylenmelerinden kurtulmak için çareyi çok sevdiği köpeği Wolf ile Catskills Dağları’nda ördek avlayarak geçirmekte bulmuştur. Başına gelen doğaüstü olaylar sonucu karşılaştığı manzara karşısında, içinde bulunduğu durumu önce kendisine sonra çevresindekilere açıklamanın yollarını aramaktadır.

Nitelik Adı Nitelik değeri
Yazar Washington Irving

Washington Irving

Washington Irving

Washington Irving, muhtemelen, uluslararası edebiyatın alkışlarla karşılanmayı hak eden ilk Amerikalı yazarıdır. 3 Nisan 1783’de New York şehrinde doğduğunda, Amerikalılar, aynı yılın Eylül ayında imzalanan Paris Antlaşması ile İngilizlerden bağımsızlıklarını kazanırlar. William Irving, İskoçya’dan göç etmiş hali vakti yerinde tüccar bir ailenin, General George Washington’ın adının kendisine verildiği, evin on birinci ve en küçük çocuğu olarak dünyaya gelir. On yedisindeyken, New York’un eski Başsavcısı Josiah Hoffman’a ait olan New York’lu bir hukuk şirketinde, aldığı hukuk eğitimi sebebiyle stajyer olarak işe başlar başlamasına ama çok geçmeden, esas ilgisinin yazmaya karşı olduğunu keşfeder.